Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

29 мај — 4 јуни

ЕРЕМИЈА 49-50

29 мај — 4 јуни
 • Песна 102 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова ги благословува понизните, а ги казнува вообразените“: (10 мин.)

  • Ере 50:4-7 — Еден остаток од понизни Израелци кои ќе се покаеле ќе бил ослободен и вратен во Сион

  • Ере 50:29-32 — Големиот Вавилон наскоро ќе биде уништен затоа што го малтретира Божјиот народ (jr 165, пас. 22)

  • Ере 50:38, 39 — Вавилон веќе никогаш немало да биде населен (jr 161, пас. 15; w98 1/4 20, пас. 20)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 49:1, 4 — На што нѐ предупредува примерот со Амонците? (jr 105, пас. 6)

  • Ере 49:17, 18 — Како Едом станал како Содом и Гомор, и зошто? (jr 163, пас. 18; ip-2 350, пас. 6)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 50:1-10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) T-32. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) T-32. Дискутирајте за делот „Размисли“. Постави темел за следната посета.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w15 15/3 17-18. Тема: Зошто во последниве години во нашите публикации ретко се зборува за пророчки претслики и нивно исполнување?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 56

 • Извади ја гредата од своето око: (15 мин.) Пушти го видеоклипот Извади ја гредата од своето око. Потоа дискутирајте за следниве прашања: Како братот покажа гордост и критизерски став? Што му помогна да го смени својот став? Какви благослови имаше поради тоа?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 13, пас. 11-23

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 131 и молитва