Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 44-48

Не барај големи работи за себе

Не барај големи работи за себе

45:2-5

Варух веројатно бил образован дворјанин на царскиот двор. Иако му служел на Јехова и му помагал на Еремија, еден период изгубил од вид што е најважно. Тој почнал да бара „големи работи за себе“ — можеби повисока положба на царскиот двор или материјално богатство. Но, морал да го исправи својот став за да го преживее уништувањето на Ерусалим.