Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

22-28 мај

ЕРЕМИЈА 44-48

22-28 мај
 • Песна 70 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Не барај големи работи за себе“: (10 мин.)

  • Ере 45:2, 3 — Погрешните ставови на Варух му задавале грижи (jr 104-105, пас. 4-6)

  • Ере 45:4, 5а — Јехова љубезно го исправил Варух (jr 103, пас. 2)

  • Ере 45:5б — Варух преживеал затоа што се концентрирал на она што е најважно (w16.07 8, пас. 6)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 48:13-15 — Како Јехова ги казнил Моавците и зошто? (w96 15/9 12, пас. 10)

  • Ере 48:42 — Зошто Јеховините објави против Моав ни ја зајакнуваат верата? (ip-1 193, пас. 12)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 47:1-7

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) hf. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) hf. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 199, пас. 9-10. Накратко покажи му на интересентот како да најде материјал за некој негов проблем.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ