Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕРЕМИЈА 39-43

Јехова ќе му даде секому според неговите дела

Јехова ќе му даде секому според неговите дела

Седекија не го послушал Јехова кога му рекол да им се предаде на Вавилонците

39:4-7

  • Синовите на Седекија биле погубени пред негови очи. Тој бил ослепен, ставен во бакарни окови и одведен во Вавилон, каде останал во затвор до својата смрт

Авде-Мелех покажал доверба во Јехова и добрина кон Еремија

39:15-18

  • Јехова ветил дека ќе го заштити Авде-Мелех за време на уништувањето на Јуда

Еремија храбро проповедал со години пред Ерусалим да биде уништен

40:1-6

  • Јехова го заштитил Еремија кога Ерусалим бил под опсада и се погрижил да биде ослободен од страна на Вавилонците