Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

15-21 мај

ЕРЕМИЈА 39-43

15-21 мај
 • Песна 133 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова ќе му даде секому според неговите дела“: (10 мин.)

  • Ере 39:4-7 — Седекија не му бил послушен на Јехова и ги сносел последиците (jr 28, пас. 24)

  • Ере 39:15-18 — Јехова покажал дека го цени тоа што Авде-Мелех имал доверба во него (w12 1/5 31, пас. 5)

  • Ере 40:1-6 — Јехова се грижел за својот верен слуга Еремија (jr 30, пас. 25)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 42:1-3; 43:2, 4 — Што учиме од грешката на Јоанан? (w03 1/5 10, пас. 10)

  • Ере 43:5-7 — Како настаните за кои се зборува во овие стихови ни помагаат да разбереме кога започнале 70-те години на опустошеност? (w11 1/10 27, пас. 5-7)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 40:11 — 41:3

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Иса 46:10. „Поучувај за вистината“. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) От 12:7-9, 12. „Поучувај за вистината“. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 153, пас. 19-20. Покани го интересентот на состанок.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ