Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2017

1-7 мај

ЕРЕМИЈА 32-34

1-7 мај
 • Песна 138 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Знак дека Израелците ќе се вратат“: (10 мин.)

  • Ере 32:6-9, 15 — Како знак дека ќе ги врати Израелците во нивната земја, Јехова му рекол на Еремија да купи нива (w06 15/8 18, пас. 3)

  • Ере 32:10-12 — Еремија се држел за сите законски прописи кога ја купувал нивата (w07 15/3 11, пас. 3)

  • Ере 33:7, 8 — Јехова ветил дека ќе ги „исчисти“ заробениците што ќе се покаат (jr 150, пас. 22-23)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Ере 33:15 — Кој е Давидовиот „подник“ или „фиданка“? (jr 173, пас. 10)

  • Ере 33:23, 24 — Кои се „двете семејства“ што се спомнати овде? (w07 15/3 11, пас. 4)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Ере 32:1-12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 6

 • Потреби на собранието: (15 мин.) Друга опција е да дискутирате што учиме од Годишникот (yb16-SB 67-71)

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 12, пас. 1-8 и рамката „Понизно прифатил совет

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 23 и молитва