Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 1-10

За да бидеме во мир со Јехова, треба да покажуваме почит кон неговиот Син, Исус

За да бидеме во мир со Јехова, треба да покажуваме почит кон неговиот Син, Исус

Непријателството кон Јехова и кон Исус било проречено

2:1-3

  • Било проречено дека народите нема да ја прифатат власта на Исус, туку ќе сакаат самите да владеат

  • Ова пророштво се исполнило додека Исус бил на Земјата, а во поголема мера се исполнува денес

  • Псалмистот вели дека народите размислуваат за празни работи, што значи дека нивните цели се празни и осудени на пропаст

Само оние што го почитуваат Јеховиниот помазан Цар ќе добијат живот

2:8-12

  • Сите што му се противат на месијанскиот Цар ќе бидат уништени

  • Секој што го почитува Исус ќе најде мир и заштита