Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

9-15 мај

ПСАЛМИ 1-10

9-15 мај
 • Песна 99 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • За да бидеме во мир со Јехова, треба да покажуваме почит кон неговиот Син, Исус“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Псалмите.]

  • Пс 2:1-3 — Непријателството кон Јехова и кон Исус било проречено (w04 15/7 16-17, пас. 4-8)

  • Пс 2:8-12 — Само оние што го почитуваат Синот ќе добијат живот (w04 1/8 5, пас. 2-3)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 2:7 — Што е „Јеховината одредба“? (w06 15/5 17, пас. 6)

  • Пс 3:2 — На што укажува зборот Села? (w06 15/5 18, пас. 2)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 8:1 — 9:10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) wp16.3 (насловна страница). Прочитај стих од мобилен уред.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) wp16.3 (насловна страница). Станарот има приговор затоа што користиш Превод Нов свет.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 12-13, пас. 12-13. Поттикни го интересентот да ја преземе JW Library на својот мобилен уред.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 138

 • Почитувај го Јеховиниот дом: (5 мин.) Дискусија. Пушти го од jw.org видеоклипот Биди пријател со Јехова — Почитувај го Јеховиниот дом. (Оди на БИБЛИСКИ УЧЕЊА > ДЕЦА.) Потоа, неколку помали деца нека излезат на бината и разговарајте за видеоклипот.

 • Божјето име во Хебрејските списи: (10 мин.) Говор на темел на брошурката Да ја истражуваме Божјата Реч, страници 1-5.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 15, пас. 1-14 и рамката „Прашања во врска со Естира“ во 16. поглавје

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 11 и молитва