Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 26-33

Барај храброст од Јехова

Барај храброст од Јехова

На Давид му влевало храброст тоа што размислувал како Јехова го спасувал во минатото

27:1-3

  • Јехова го спасил Давид од лав

  • Јехова му помогнал на Давид да убие мечка и да го заштити стадото

  • Јехова му помогнал на Давид да го убие Голијат

Што ќе ни помогне да бидеме храбри како Давид?

27:4, 7, 11

  • Молитвата

  • Проповедањето

  • Состаноците

  • Личното проучување и Семејната вечер

  • Тоа што ќе ги храбриме другите

  • Тоа што ќе се сеќаваме како Јехова ни помагал во минатото