Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

30 мај — 5 јуни

ПСАЛМИ 26-33

30 мај — 5 јуни
 • Песна 23 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Барај храброст од Јехова“: (10 мин.)

  • Пс 27:1-3 — Тоа што ќе размислуваме како Јехова е нашата светлина ќе ни влее храброст (w12 15/7 22-23, пас. 3-6)

  • Пс 27:4 — Ако го цениме обожавањето на вистинскиот Бог, ќе продолжиме непоколебливо да му служиме (w12 15/7 24, пас. 7)

  • Пс 27:10 — Јехова е спремен да им помага на своите слуги кога другите ќе ги напуштат (w12 15/7 24, пас. 9-10)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 26:6 — Како ние, исто како Давид, на симболичен начин го обиколуваме Јеховиниот жртвеник? (w06 15/5 19, пас. 10)

  • Пс 32:8 — Која е една корист од разборитоста што ни ја дава Јехова? (w09 1/6 5, пас. 3)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 32:1 — 33:8

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) kt. Прочитај стих од мобилен уред.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Покажи како да понудиш библиски курс на некој што редовно зема списанија така што ќе го пуштиш видеоклипот Како би можел да ја проучуваш Библијата? од JW Library.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) jl поглавје 9. Накратко покажи му на интересентот како може да ја користи JW Library за да се подготвува за состаноците.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ