Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

23-29 мај

ПСАЛМИ 19-25

23-29 мај
 • Песна 116 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Детални пророштва за Месијата“: (10 мин.)

  • Пс 22:1 — Ќе изгледало дека Бог го оставил Месијата (w11 15/8 15, пас. 16)

  • Пс 22:7, 8 — Луѓето ќе го навредуваат Месијата (w11 15/8 15, пас. 13)

  • Пс 22:18 — Било проречено дека за облеката на Месијата ќе се фрла ждрепка (w11 15/8 15, пас. 14)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 19:14 — Што учиме од овој стих? (w06 15/5 19, пас. 7)

  • Пс 23:1, 2 — Во која смисла Јехова е добар пастир? (w02 15/9 32, пас. 1-2)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 25:1-22

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) bh. Прочитај стих од мобилен уред.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) bh. Користи ја опцијата „Пребарај“ на JW Library за да најдеш библиски стих што дава одговор на прашање од станарот.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 129-130, пас. 11-12. Накратко покажи му на интересентот како може да ја користи JW Library за да се подготвува за проучувањето со помош на мобилен уред.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 55

 • Како да ја користиме JW Library(2. дел): (15 мин.) Дискусија. Пушти ги и накратко дискутирајте за видеоклиповите Преземи и организирај Библии и Пребарувај во Библијата или во публикациите. Потоа дискутирајте за последните два поднаслова од оваа статија. Замоли ги присутните да раскажат на кои други начини ја користеле JW Library во службата.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 16, пас. 1-15

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 139 и молитва