Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЈОВ 38-42

Јехова сака да се молиме за другите

Јехова сака да се молиме за другите

Јехова барал од Јов да се моли за Елифаз, Вилдад и Софар

42:7-10

  • Јехова им рекол на Елифаз, Вилдад и Софар да отидат кај Јов и да принесат жртва паленица

  • Од Јов се очекувало да се моли за нив

  • Откако Јов се помолил, Јехова богато го благословил за верата и истрајноста што ги покажал

Јехова богато го благословил Јов за верата и истрајноста што ги покажал

42:10-17

  • Јехова ја тргнал неволјата од Јов и го оздравел

  • По сѐ што претрпел, Јов добил вистинска утеха од пријателите и од роднините

  • Во материјален поглед, Јехова му дал на Јов двапати повеќе од она што го изгубил

  • На Јов и жена му им се родиле уште десет деца

  • Јов живеел уште 140 години и можел да се радува на четири негови поколенија