Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

2-8 мај

ЈОВ 38-42

2-8 мај
 • Песна 63 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова сака да се молиме за другите“: (10 мин.)

  • Јов 42:7, 8 — Јехова барал од Јов да се моли за Елифаз, Вилдад и Софар (w13 15/6 21, пас. 17; w98 1/5 30, пас. 3-6)

  • Јов 42:10 — Откако Јов се помолил за нив, Јехова го оздравел (w98 1/5 31, пас. 3)

  • Јов 42:10-17 — Јехова богато го благословил Јов за верата и истрајноста што ги покажал (w94 15/11 20, пас. 19-20)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Јов 38:4-7 — Кои се „утринските ѕвезди“, и што знаеме за нив? (bh 97, пас. 3)

  • Јов 42:3-5 — Како можеме и ние како Јов да го видиме Бог? (w15 15/10 7-8, пас. 16-17)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Јов 41:1-26

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги двата видеоклипа со предлог-презентациите, а потоа дискутирајте за главните мисли. Кога ќе дискутирате како објавителите ги користеа своите мобилни уреди, осврни се накратко на статијата „Како да ја користиме JW Library“. Потсети ги сите секој месец во својот извештај да запишат колку пати пуштиле видеоклипови во службата. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 60

 • Ја користиш ли JW Library?“: (15 мин.) Прво, нека има пет минути дискусија за статијата. Потоа, нека биде пуштен видеоклипот Користи ја JW Library и накратко дискутирајте за него. Истото направете го и со видеоклиповите Преземи ги и организирај си ги публикациите и Приспособи го изгледот. Со оглед на тоа дека во седмицата од 16 мај ќе ја имаме точката „Како да ја користиме JW Library“, поттикни ги сите кои имаат можност да ја инсталираат JW Library и да преземат публикации на своите мобилни уреди.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 14, пас. 14-22 и повторување на поглавјето

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 77 и молитва