Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 11-18

Кој ќе биде гостин во Јеховиниот шатор?

Кој ќе биде гостин во Јеховиниот шатор?

За некој да биде гостин во Јеховиниот шатор, треба да биде Божји пријател, да има доверба во него и да му биде послушен. Псалм 15 ни кажува што бара Јехова кај еден пријател.

ЈЕХОВИНИОТ ГОСТИН МОРА...

  • да е беспрекорен

  • да ја зборува вистината, дури и во своето срце

  • да им укажува чест на другите слуги на Јехова

  • да си стои на зборот, дури и кога тоа е тешко

  • да им помага на другите без да очекува нешто за возврат

ЈЕХОВИНИОТ ГОСТИН НЕ СМЕЕ...

  • да оговара и да клевети

  • да му прави зло на ближниот

  • да ги искористува своите соверници

  • да се дружи со оние што не му служат на Јехова или не му се послушни

  • да зема поткуп