Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  мај 2016

16-22 мај

ПСАЛМИ 11-18

16-22 мај
 • Песна 106 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Кој ќе биде гостин во Јеховиниот шатор?“: (10 мин.)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 11:3 — Што значи овој стих? (w06 15/5 18, пас. 3; w05 15/5 32, пас. 2)

  • Пс 16:10 — Како ова пророштво се исполнило на Исус Христос? (w11 15/8 16, пас. 19; w05 1/5 14, пас. 9)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 18:1-19

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) wp16.3 16. Прочитај стих од мобилен уред.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) wp16.3 16. Читај стихови од апликацијата JW Library за да може станарот, кој зборува на друг јазик, да го види преводот на својот мајчин јазик.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 100-101, пас. 10-11. Кратко покажи му на станарот како да ја користи JW Library за да најде одговор на прашањето што го поставил.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 70

 • Како да ја користиме JW Library(1. дел): (15 мин.) Дискусија. Пушти ги и накратко дискутирајте за видеоклиповите Користи ги и организирај ги обележувачите и Користи ја опцијата „Историја“. Потоа дискутирајте за првите два поднаслова од оваа статија. Замоли ги присутните да раскажат на кои други начини ја користеле JW Library при личното проучување и на собраниските состаноци.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 15, пас. 15-26 и повторување на поглавјето

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 43 и молитва