Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 6-10

Ќе бидеш ли обележан за преживување?

Ќе бидеш ли обележан за преживување?

Видението на Езекиел првобитно се исполнило кога бил уништен древниот Ерусалим. Како ќе се исполни во иднина?

9:1, 2

  • Човекот со писарски прибор е Исус Христос

  • Шесте мажи со погубно оружје се небесните војски на чело со Христос

9:3-7

  • Оние што се дел од големото мноштво ќе бидат обележани кога Исус ќе ги прогласи за „овци“ во големата неволја

Што треба да правам за да бидам обележан за преживување?