Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2017

26 јуни — 2 јули

ЕЗЕКИЕЛ 6-10

26 јуни — 2 јули
 • Песна 141 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Ќе бидеш ли обележан за преживување?“: (10 мин.)

  • Езе 9:1, 2 — Видението на Езекиел е значајно и за нас (w16.06 16-17)

  • Езе 9:3, 4 — Оние што ја прифатиле пораката за Царството ќе бидат обележани за преживување во големата неволја (w16.06 16-17)

  • Езе 9:5-7 — Јехова нема да ги уништи праведните заедно со злите (w16.06 16-17)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 7:19 — Како овој стих нѐ подготвува за иднината? (w09 15/9 23, пас. 10)

  • Езе 8:12 — Како овој стих покажува дека недостигот на вера води до погрешни постапки? (w11 15/4 26, пас. 14)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 8:1-12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прва посета: (2 мин. или помалку) От 4:11. „Поучувај за вистината“.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Пс 11:5; 2Ко 7:1. „Поучувај за вистината“.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 127, пас. 4-5. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ