Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 1-5

Езекиел радосно ја објавувал Божјата порака

Езекиел радосно ја објавувал Божјата порака

Во видение, Јехова му дал на Езекиел свиток и му рекол да го изеде. Што било значењето на ова видение?

2:9 — 3:2

  • Езекиел морал целосно да ја впие Божјата порака. Тоа што длабоко размислувал за зборовите од свитокот влијаело врз неговите најдлабоки чувства и го поттикнало да зборува

3:3

  • Свитокот имал сладок вкус затоа што Езекиел задржал исправен став кон својата задача

Како ќе влијае врз мене тоа што под молитва ќе ја проучувам Библијата и длабоко ќе размислувам за неа?

 

Како можам да стекнам исправен став кон проповедањето?