Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПЛАЧ ЕРЕМИИН 1-5

Ќе истраеме ако сме спремни да чекаме

Ќе истраеме ако сме спремни да чекаме

Што му помогнало на Еремија да има исправен став и да истрае, иако многу страдал?

3:20, 21, 24, 26, 27

  • Бил сигурен дека Јехова ќе се „наведне“ над Израелците што ќе се покаат и дека ќе ги подигне од бедната состојба

  • Тој научил „да го носи јаремот во младоста своја“. Ако една млада личност истрајува кога има испити на верата, тоа ќе ѝ помогне да се соочи со проблемите подоцна во животот

Како можам да се подготвам за идните проблеми?

 

Како покажувам дека сум спремен стрпливо да чекам?