Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2017

12-18 јуни

ПЛАЧ ЕРЕМИИН 1-5

12-18 јуни
 • Песна 128 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Ќе истраеме ако сме спремни да чекаме“: (10 мин.)

  • [Пушти го видеоклипот Вовед во Плач Еремиин.]

  • Пл 3:20, 21, 24 — Еремија стрпливо чекал и се потпирал на Јехова (w12 1/6 14, пас. 3-4; w11 15/9 8, пас. 8)

  • Пл 3:26, 27 — Ако истрајуваме кога имаме испити на верата, тоа ќе ни помогне да се соочиме и со идните проблеми (w07 1/6 11, пас. 3-4)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пл 2:17 — Која е речта што Јехова ја исполнил во врска со Ерусалим? (w07 1/6 9, пас. 3)

  • Пл 5:7 — Дали Јехова ги смета луѓето одговорни за грешките на нивните предци? (w07 1/6 10, пас. 5)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пл 2:20 — 3:12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) g17.3, тема од насловната. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) g17.3, тема од насловната. Покани го интересентот на состанок.

 • Говор: (6 мин. или помалку) w11 15/9 9-10, пас. 11-13. Тема: Јехова е моето наследство.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ