Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

6-12 јуни

ПСАЛМИ 34-37

6-12 јуни
 • Песна 95 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Имај доверба во Јехова и прави добро“: (10 мин.)

  • Пс 37:1, 2 — Насочи го вниманието кон службата за Јехова, а не кон привидниот успех на злите (w03 1/12 9-10, пас. 3-6)

  • Пс 37:3-6 — Имај доверба во Јехова, прави добро и уживај во благословите (w03 1/12 10-12, пас. 7-15)

  • Пс 37:7-11 — Стрпливо чекај Јехова да ги отстрани злите (w03 1/12 13, пас. 16-20)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 34:18 — Како постапува Јехова со „оние што се скршени во срцето“? (w11 1/6 19)

  • Пс 34:20 — Како ова пророштво се исполнило на Исус? (w13 15/12 21, пас. 19)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 35:19 — 36:12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги видеоклиповите со предлог-презентациите, а потоа дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ