Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 45-51

Јехова нема да презре скршено срце

Јехова нема да презре скршено срце

Давид го напишал 51. Псалм откако пророкот Натан го соочил со тешкиот грев што го направил со Витсавеа. Совеста почнала да го осудува и тој понизно го признал својот престап (2Са 12:1-14)

Иако направил грев, Давид сепак можел да закрепне во духовен поглед

51:3, 4, 8-12, 17

  • Пред да се покае и да го признае гревот, совеста многу го измачувала

  • На Давид му било многу тешко што го разочарал Бог. Се чувствувал како да му се скршени коските

  • Копнеел да му биде простено, духовно да закрепне и повторно да биде среќен

  • Понизно го молел Јехова да му помогне да развие послушно срце.

  • Бил сигурен дека Јехова е спремен да прости