Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

20-26 јуни

ПСАЛМИ 45-51

20-26 јуни
 • Песна 67 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова нема да презре скршено срце“: (10 мин.)

  • Пс 51:1-4 — Откако му згрешил на Јехова, Давид искрено се каел (w93 15/3 10-11, пас. 9-13)

  • Пс 51:7-9 — За повторно да биде радосен, Давид барал од Јехова да му го прости престапот (w93 15/3 12-13, пас. 18-20)

  • Пс 51:10-17 — Давид знаел дека Јехова спремно им простува на оние што вистински се каат (w15 15/6 14, пас. 6; w93 15/3 14-17, пас. 4-16)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 45:4 — Која е најважната вистина што мора да се одбрани? (w14 15/2 5, пас. 11)

  • Пс 48:12, 13 — Според овие стихови, каква одговорност има секој од нас? (w15 15/7 9, пас. 13)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 49:10 — 50:6

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ