Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 38-44

Јехова ги крепи оние што се болни

Јехова ги крепи оние што се болни

Верните слуги на Јехова може да бидат сигурни дека тој ќе им помага кога минуваат низ неволји

41:1-4

  • Давид паднал тешко болен

  • Постапувал обѕирно со бедните

  • Не очекувал да биде излечен со чудо, туку барал утеха, мудрост и поддршка од Јехова

  • Јехова го сметал Давид за непорочен