Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

13-19 јуни

ПСАЛМИ 38-44

13-19 јуни
 • Песна 4 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова ги крепи оние што се болни“: (10 мин.)

  • Пс 41:1, 2 — Среќни се оние што постапуваат обѕирно со бедните (w15 15/12 24, пас. 7; w91 1/10 14, пас. 6)

  • Пс 41:3 — Јехова се грижи за непорочните кога се болни (w08 15/9 5, пас. 12-13)

  • Пс 41:12 — Надежта за иднината може да им помогне на болните да истраат (w15 15/12 27, пас. 18-19; w08 15/12 6, пас. 15)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 39:1, 2 — Кога е особено важно да внимаваме што зборуваме? (w09 15/5 4, пас. 5; w06 15/5 20, пас. 12)

  • Пс 41:9 — Во врска со која ситуација Исус се осврнал на зборовите на Давид? (w11 15/8 13, пас. 5; w08 15/9 5, пас. 11)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 42:6 — 43:5

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ