Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМ 52-59

„Фрли го своето бреме на Јехова“

„Фрли го своето бреме на Јехова“

Давид поминал низ многу бури во животот. Пред да го напише Псалм 55 доживеал...

  • навреди

  • прогонство

  • силно чувство на вина

  • семејна трагедија

  • болест

  • предавство

Дури и кога проблемите му изгледале неподносливи, Давид нашол начин да се справи со нив. Под водство на светиот дух, тој го напишал следниот совет кој може да им користи и на другите кои се борат со слични чувства: „Фрли го своето бреме на Јехова“.

Како можеме да го примениме овој стих?

55:22

  1. Во горлива молитва, кажи му го на Јехова секој проблем, немир или грижа

  2. Барај водство и помош од Божјата Реч и од неговата организација

  3. Во склад со библиските начела, направи го она што е во твоја моќ за да ја олесниш ситуацијата