Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јуни 2016

27 јуни — 3 јули

ПСАЛМИ 52-59

27 јуни — 3 јули
 • Песна 38 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Фрли го своето бреме на Јехова(10 мин.)

  • Пс 55:2, 4, 5, 16-18 — Во некои периоди од својот живот, Давид бил притиснат од многу грижи (w06 1/6 11, пас. 3; w96 1/4 27, пас. 2)

  • Пс 55:12-14 — Син му и еден близок пријател на Давид сковале завера против него (w96 1/4 29-30, пас. 1)

  • Пс 55:22 — Давид имал доверба дека Јехова ќе му помогне (w06 1/6 11, пас. 4; w99 15/3 22-23)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 56:8 — Што значи изразот „стави ги моите солзи во својата мешина“? (w09 1/6 28, пас. 5; w08 1/10 26, пас. 3)

  • Пс 59:1, 2 — Што учиме од Давид за молитвата? (w08 15/3 14, пас. 13)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 52:1 — 53:6

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 56

 • Потреби на собранието: (7 мин.)

 • Бог ми е помошник“: (8 мин.) Дискусија. Поттикни ги присутните слободно да коментираат за наведените прашања. Така сите ќе имаат корист од коментарите на своите браќа и сестри (Ри 1:12). Поттикни ги објавителите да го користат Прирачникот за истражување за да добијат помош од Божјата Реч кога ќе наидат на проблеми.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 18, пас. 14-21 и повторување на поглавјето

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 121 и молитва