Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 24-27

Пророштвото за Тир ни ја зацврстува довербата во Јеховината Реч

Пророштвото за Тир ни ја зацврстува довербата во Јеховината Реч
ИЗГЛЕД
Text
Image

Во книгата Езекиел е дадено детално пророштво за уништувањето на Тир.

  • 26:7-11

    Кој го уништил копнениот дел од градот Тир кратко по 607 год. пр.н.е.?

  • 26:4, 12

    Кој ги употребил урнатините од копнениот дел на градот во 332 год. пр.н.е. за да изгради насип до островскиот дел од Тир  што подоцна го уништил?

Кое пророштво едвај чекаш да се исполни?