Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

31 јули — 6 август

ЕЗЕКИЕЛ 24-27

31 јули — 6 август
 • Песна 81 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Пророштвото за Тир ни ја зацврстува довербата во Јеховината Реч“: (10 мин.)

  • Езе 26:3, 4 — Јехова прорекол дека Тир ќе биде уништен околу 250 години пред да се случи тоа (gm 120-122 пас. 9-12)

  • Езе 26:7-11 — Езекиел прорекол кој ќе биде царот и народот што прв ќе го опсади Тир (ce 216, пас. 3)

  • Езе 26:4, 12 — Езекиел прорекол дека ѕидиштата, куќите и правот од Тир ќе бидат фрлени во вода (gm 121-122 пас. 11-13)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 24:6, 12 — Што претставува ’рѓата на котелот? (w07 1/7 14, пас. 2)

  • Езе 24:16, 17 — Зошто Езекиел не смеел да покаже дека тагува кога му починала жената? (w88-E 15/9 21, пас. 24)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 25:1-11

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Било кој трактат. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) Било кој трактат. Воведи го видеоклипот Како би можел да ја проучуваш Библијата? и дискутирајте за него (но, не го пуштај на бината).

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 23, пас. 13-15. Покани го интересентот на состанок.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ