Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

3-9 јули

ЕЗЕКИЕЛ 11-14

3-9 јули
 • Песна 52 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Имаш ли меко срце?“: (10 мин.)

  • Езе 11:17, 18 — Јехова ветил дека ќе го обнови вистинското обожавање (w07 1/7 11, пас. 4)

  • Езе 11:19 — Јехова може да ни даде срце кое ќе го препознава и ќе го следи неговото водство (w16.05 15, пас. 9; w97 1/5 20, пас. 9)

  • Езе 11:20 — Јехова сака да го применуваме она што го учиме

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 12:26-28 — Каква одговорност имаат Јеховините слуги? (w07 1/7 13, пас. 8)

  • Езе 14:13, 14 — Што учиме од тоа што Јехова во овие стихови ги спомнал Ное, Јов, но и Даниел? (w16.05 26, пас. 13; w07 1/7 13, пас. 9)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 12:1-10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија на темел на рубриката „Предлог-презентации“. Пушти ги видеоклиповите. По секој видеоклип, дискутирајте за него.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ