Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 21-23

Царството му припаѓа на оној со законско право

Царството му припаѓа на оној со законско право
ИЗГЛЕД
Text
Image

Исус има законско право на царска власт и на него се исполнува пророштвото од Езекиел.

  • 1Мо 49:10

    Од кое племе дошол Месијата?

  • 2Са 7:12, 16

    Чие царство требало цврсто да стои довека?

  • Мт 1:16

    Од чија страна било родословието што го навел Матеј за да докаже дека Исус имал законско право на Давидовиот престол?

Што учиш за Јехова од неговата одлука по законски пат да го постави Исус за цар?