Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

24-30 јули

ЕЗЕКИЕЛ 21-23

24-30 јули
 • Песна 99 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Царството му припаѓа на оној со законско право“: (10 мин.)

  • Езе 21:25 — Злиот поглавар на Израел бил цар Седекија (w07 1/7 13, пас. 11)

  • Езе 21:26 — Ќе им дојде крај на царевите од лозата на Давид кои владееле од Ерусалим (w11 15/8 9, пас. 6)

  • Езе 21:27 — Исус е оној што според законот има право на царската власт (w14 15/10 10, пас. 14)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 21:3 — Што претставува мечот кој Јехова ќе го извлече од ножницата? (w07 1/7 14, пас. 1)

  • Езе 23:49 — Која грешка е спомната во поглавје 23, и што учиме од тоа? (w07 1/7 14, пас. 6)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 21:1-13

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 93

 • Бонтон на врата“: (15 мин.) Дискусија што треба да ја води надгледникот за служба. На почетокот пушти го видеоклипот кој нѐ потсетува како не треба да се однесуваме на врата.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 15, пас. 18-28

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 29 и молитва