Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ЕЗЕКИЕЛ 18-20

Кога Јехова простува, дали заборава?

Кога Јехова простува, дали заборава?

18:21, 22

  • Кога Јехова ни ги простува гревовите, тој никогаш повеќе не се навраќа на нив.

Долунаведените примери нѐ уверуваат дека Јехова простува во потполност.

Цар Давид

  • Каков грев направил?

  • Зошто му било простено?

  • Што покажува дека Јехова му простил?

Цар Манасија

  • Каков грев направил?

  • Зошто му било простено?

  • Што покажува дека Јехова му простил?

Апостол Петар

  • Каков грев направил?

  • Зошто му било простено?

  • Што покажува дека Јехова му простил?

Како можам да се угледам на Јехова во поглед на простувањето?