Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

Ќе си простиш ли?

Ќе си простиш ли?

Може да ни биде тешко да си простиме за некои грешки што сме ги направиле во минатото, а за кои Јехова веќе ни простил. На Регионалниот конгрес за 2016, „Остани му верен на Јехова“, имаше говор и видеоклип токму на оваа тема. Повторно гледај го овој видеоклип на апликацијата JW Library, а потоа одговори ги следниве прашања:

  • Колку долго Соња беше исклучена?

  • Кој стих ѝ го прочитаа старешините на Соња, и како тоа ѝ помогна?

  • Како се однесуваа објавителите кон Соња откако повторно беше примена во собранието?

  • Со какви чувства се измачуваше Соња, и како ѝ помогна татко ѝ?