Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

17-23 јули

ЕЗЕКИЕЛ 18-20

17-23 јули
 • Песна 21 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Кога Јехова простува, дали заборава?“: (10 мин.)

  • Езе 18:19, 20 — Пред Јехова, секој е одговорен за своите постапки (w12 1/7 18, пас. 2)

  • Езе 18:21, 22 — Јехова е спремен да им прости на оние што се каат и никогаш повторно нема да се наврати на нивните гревови (w12 1/7 18, пас. 3-7)

  • Езе 18:23, 32 — Јехова ги уништува злите само како последна мерка (w08 1/4 8, пас. 4; w06 1/12 27, пас. 11)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 18:29 — Зошто Израелците имале искривена слика за Јехова, и што треба да правиме за да не се случи истото и со нас? (w13 15/8 11, пас. 9)

  • Езе 20:49 — Зошто луѓето мислеле дека Езекиел „само измислува изреки“, и какво предупредување е тоа за нас? (w07 1/7 14, пас. 3)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 20:1-12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) 1Јо 5:19. „Поучувај за вистината“. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 1Мо 3:2-5. „Поучувај за вистината“. Постави темел за следната посета. (Види mwb16.08 8, пас. 2.)

 • Говор: (6 мин. или помалку) w16.05 32. Тема: Како можат објавителите да ја изразат својата радост кога ќе се даде известување дека некој е повторно примен во собранието?

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 77

 • Ќе си простиш ли?“: (10 мин.) Дискусија. На почетокот пушти го видеоклипот Верно држи се за Јеховините мерила — Спремно простувај.

 • Младите прашуваат — Што треба да направам кога ќе згрешам?: (5 мин.) Дискусија на темел на статијата Што треба да направам кога ќе згрешам? На почетокот замоли некој да го прочита делот Што би направил ти?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 15, пас. 9-17

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 38 и молитва