Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2017

10-16 јули

ЕЗЕКИЕЛ 15-17

10-16 јули
 • Песна 11 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Дали си ги одржуваш ветувањата?“: (10 мин.)

  • Езе 17:1-4 — Вавилонците го поставиле Седекија на местото на цар Јоахин (w07 1/7 12, пас. 6)

  • Езе 17:7, 15 — Иако се заколнал на верност, Седекија побарал воена поддршка од Египет и ја прекршил својата заклетва (w07 1/7 12, пас. 6)

  • Езе 17:18, 19 — Јехова очекувал од Седекија да си стои на зборот (w12 15/10 30, пас. 11; w88-E 15/9 17, пас. 8)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Езе 16:60 — Што е трајниот сојуз и кои се вклучени во него? (w91 1/3 18 пас. 17)

  • Езе 17:22, 23 — Кој е фиданката што Јехова рекол дека ќе ја посади? (w07 1/7 12, пас. 6)

  • Што научи за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои други духовни бисери ги пронајде во овој материјал?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Езе 16:28-42

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ