Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 60-68

Слави го Јехова, оној што ги слуша молитвите

Слави го Јехова, оној што ги слуша молитвите

Моли се за ветувањата што си му ги дал на Бог

61:1, 8

  • Кога се молиме за она што сме го ветиле, ќе бидеме уште порешени да го исполниме

  • Кога му се заветуваме на Бог ние, всушност, го даваме најважното ветување

Ана

Покажи доверба во Јехова така што во молитва ќе му го излееш своето срце

62:8

  • Во една длабока молитва се вклучени и нашите најскриени чувства

  • Кога се молиме за конкретни работи, полесно ќе видиме како Јехова ни одговара

Исус

Јехова ги слуша молитвите на сите искрени луѓе

65:1, 2

  • Јехова ги слуша молитвите на секој што искрено сака да го запознае и да ја врши неговата волја

  • Во секое време може да му се молиме на Јехова

Корнелиј

Напиши за што би сакал да се молиш.