Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2016

4-10 јули

ПСАЛМИ 60-68

4-10 јули
 • Песна 104 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Слави го Јехова, оној што ги слуша молитвите“: (10 мин.)

  • Пс 61:1, 8 — Моли се за ветувањата што си му ги дал на Бог (w99 15/9 9, пас. 1-4)

  • Пс 62:8 — Покажи доверба во Јехова така што во молитва ќе му го излееш своето срце (w15 15/4 25-26, пас. 6-9)

  • Пс 65:1, 2 — Јехова ги слуша молитвите на сите искрени луѓе (w15 15/4 22, пас. 13-14; w10 15/4 5, пас. 10; it-2-Е 668, пас. 2)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 63:3, фус. — Зошто Јеховината лојална љубов е подобра од животот? (w06 1/6 11, пас. 7)

  • Пс 68:18 — На кого се однесувал изразот „луѓе како дарови“? (w06 1/6 10, пас. 4)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 63:1 — 64:10

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија. Пушти ги видеоклиповите со предлог-презентациите, а потоа дискутирајте за главните мисли. Поттикни ги објавителите да смислат своја презентација.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 81

 • Поедностави го својот живот и служи во поголема мера“: (15 мин.) На почеток, дискутирајте за статијата. Пушти го видеоклипот Го поедноставивме нашиот живот, а потоа накратко дискутирајте за него. Поттикни ги присутните да размислат како можат да си го поедностават животот за да можат да му служат на Јехова во поголема мера.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 19, пас. 1-16

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 88 и молитва