Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ПСАЛМИ 79-86

Кој е најважен во твојот живот?

Кој е најважен во твојот живот?

Писателот на Псалм 83 најверојатно потекнувал од лозата на левитот Асаф и живеел во времето на цар Давид. Овој Псалм бил напишан кога Божјиот народ бил во опасност од непријателските народи.

83:1-5, 16

  • Во оваа молитва псалмистот зборувал за името на Бог и за неговата врховна власт, а не за својата лична безбедност

  • Во денешно време Божјите слуги постојано се напаѓани. Но, со тоа што остануваат верни и истрајни му носат слава на Јехова

83:18

  • Јехова сака да го знаеме неговото име

  • Мора на дело да покажеме дека Јехова е најважната личност во нашиот живот