Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

25-31 јули

ПСАЛМИ 79-86

25-31 јули
 • Песна 138 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Кој е најважен во твојот живот?“: (10 мин.)

  • Пс 83:1-5 — Најважно треба да ни биде името на Бог и неговата врховна власт (w08 15/10 13, пас. 7-8)

  • Пс 83:16 — Кога остануваме верни и истрајни му носиме слава на Јехова (w08 15/10 15, пас. 16)

  • Пс 83:17, 18 — Јехова е најважната личност во целата вселена (w11 15/5 16, пас. 1-2; w08 15/10 15-16, пас. 17-18)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 79:9 — Што учиме за молитвата од овие стихови? (w06 15/7 12, пас. 5)

  • Пс 86:5 — Во која смисла Јехова е спремен да прости? (w06 15/7 12, пас. 9)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 85:8 — 86:17

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 111

 • Дали Бог има име?: (15 мин.) На почетокот пушти го овој видеоклипот „Дали Бог има име?“. (Кликни на ИЗДАНИЈА > КНИГИ И БРОШУРИ. Потоа најди ја брошурата Добра вест. Видеоклипот ќе го најдеш во лекцијата „Кој е Бог?“) Потоа разгледајте ги следниве прашања: Како овој видеоклип може да го користиме кога сведочиме неформално, на јавни места и од куќа до куќа? Какви позитивни искуства си имал со овој видеоклип?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 20, пас. 14-26 и повторување на поглавјето

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 143 и молитва

  Потсетување: Прво нека биде пуштена снимката од оваа нова песна, а потоа присутните нека станат за да ја испеат.