Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2016

18-24 јули

ПСАЛМИ 74-78

18-24 јули
 • Песна 110 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Никогаш не ги заборавај Јеховините дела“: (10 мин.)

  • Пс 74:16; 77:6, 11, 12 — Длабоко размислувај за Јеховините дела (w15 15/8 10, пас. 3-4; w04 1/3 19-20; w03 1/7 10-11, пас. 6-7)

  • Пс 75:4-7 — Понизните мажи кои се грижат за собранието се поставени од Јехова (w06 15/7 11, пас. 2; it-1-Е 1160, пас. 7)

  • Пс 78:11-17 — Мисли на она што го сторил Бог за да го спаси својот народ (w04 1/4 21-22)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 78:2 — Како овие пророчки зборови се исполниле на Месијата? (w11 15/8 11, пас. 14)

  • Пс 78:40, 41 — Како можат нашите постапки да влијаат врз Јехова? (w12 1/11 14, пас. 5; w11 1/7 10)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 78:1-21

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) wp16.4 16, спомни дека може да се даде доброволен прилог.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) wp16.4 16.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) fg лекција 5, пас. 6-7.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 15

 • Потреби на собранието: (10 мин.)

 • „Јехова создал сѐ“: (5 мин.) Дискусија. Пушти го видеоклипот кој се наоѓа на jw.org. (Кликни на БИБЛИСКИ УЧЕЊА > ДЕЦА.) Потоа, неколку деца, со кои претходно си се договорил, нека излезат на подиумот и постави им прашања поврзани со видеоклипот.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) ia погл. 20, пас. 1-13

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 73 и молитва