Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јули 2016

11-17 јули

ПСАЛМИ 69-73

11-17 јули
 • Песна 92 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Ревносно служи му на Јехова, вистинскиот Бог“: (10 мин.)

  • Пс 69:9 — Треба јасно да се гледа нашата ревност во службата за Бог (w10 15/12 7-11, пас. 2-17)

  • Пс 71:17, 18 — Постарите можат да им помогнат на помладите да служат ревносно (w14 15/1 23-24, пас. 4-10)

  • Пс 72:3, 12, 14, 16-19 — Ревноста нѐ поттикнува да им кажуваме на другите што ќе направи Божјето Царство за човештвото (w15 1/10 16, пас. 3; w10 15/8 32, пас. 19-20)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Пс 69:4, 21 — Како овие пророчки стихови се исполниле на Месијата? (w11 15/8 11, пас. 17; w11 15/8 15, пас. 15)

  • Пс 73:24 — Како Јехова ги води до слава своите слуги? (w13 15/2 25-26, пас. 3-4)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица можам да ги применам во службата?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Пс 73:1-28

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ