Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ИСАИЈА 29-33

„Царот ќе царува праведно“

„Царот ќе царува праведно“

Царот Исус поставил „кнезови“, односно старешини кои се грижат за стадото

32:1-3

  • Старешините се „како прибежиште од бура“ кога се соочуваме со прогонство и обесхрабрување

  • Тие се „како водни потоци во безводна земја“ кога се грижат духовно жедните да добијат чиста вода од Божјата Реч

  • Тие се „како сенка од голема карпа во исушена земја“ кога ни даваат духовно водство и охрабрување