Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

9-15 јануари

ИСАИЈА 29-33

9-15 јануари
 • Песна 123 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Царот ќе царува праведно“: (10 мин.)

  • Иса 32:1 — Царот кој ќе царува праведно е Исус Христос (w14 15/2 6, пас. 13)

  • Иса 32:2 — Устоличениот Цар Исус Христос поставил кнезови кои се грижат за стадото (ip-1 332-334, пас. 7-8)

  • Иса 32:3, 4 — Јеховините слуги добиваат упатства и обука кои им помагаат да постапуваат праведно (ip-1 334-335, пас. 10-11)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 30:21 — На кои начини Јехова зборува со своите слуги? (w14 15/8 21, пас. 2)

  • Иса 33:22 — Кога и како Јехова им станал Судија, Законодавец и Цар на Израелците? (w14 15/10 14, пас. 4)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 30:22-33

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 119

 • „Засолниште од ветар“ (Иса 32:2): (9 мин.) Пушти го видеоклипот.

 • Внимателно слушај на состаноците: (6 мин.) Пушти го видеоклипот Внимателно слушај на состаноците. Потоа, неколку деца, со кои претходно си се договорил, нека излезат на подиумот и прашај ги: Поради кои работи може да ни одлутаат мислите кога сме на состанок? Што можело да се случи ако Ное не слушал додека Јехова му кажувал како да ја изгради арката? Зошто треба внимателно да слушаме за време на состанокот?

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 6, пас. 16-24 и рамката „Колку е цврста твојата вера во Божјето Царство?

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 40 и молитва