Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

30 јануари — 5 февруари

ИСАИЈА 43-46

30 јануари — 5 февруари
 • Песна 33 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јеховините пророштва секогаш се исполнуваат“: (10 мин.)

  • Иса 44:26-28 — Јехова прорекол дека Ерусалим и храмот повторно ќе бидат изградени, и го открил името на освојувачот на Вавилон (ip-2 71-72, пас. 22-23)

  • Иса 45:1, 2 — Јехова во детали прорекол како ќе биде освоен Вавилон (ip-2 77-78, пас. 4-6)

  • Иса 45:3-6 — Јехова објаснил зошто го користел Кир за да биде освоен Вавилон (ip-2 79-80, пас. 8-10)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 43:10-12 — Во која смисла Израелците требало да бидат народ кој ќе сведочи за Јехова? (w14 15/11 21-22, пас. 14-16)

  • Иса 43:25 — Која е главната причина зошто Јехова ги брише нашите престапи? (ip-2 60, пас. 24)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 46:1-13

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) lc. Неформално сведочење на соученик или колега.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) lc. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) jl 4. поглавје

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ