Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ИСАИЈА 38-42

Јехова му ја враќа силата на уморниот

Јехова му ја враќа силата на уморниот

40:29-31

  • Орелот може да биде во воздух со часови. Како е можно тоа? Со помош на термики, односно столбови од топол воздух што се крева нагоре. Кога орелот ќе наиде на ваков столб, кружи во него, а тоа му помага да се крева сѐ повисоко. Кога ќе достигне одредена висина, без да троши многу енергија се префрла на следниот столб и одново го повторува истиот процес

  • Начинот на кој орелот лета без навидум никаков напор убаво опишува како истрајуваме во службата со помошта од Јехова