Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

23-29 јануари

ИСАИЈА 38-42

23-29 јануари
 • Песна 78 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова му ја враќа силата на уморниот“: (10 мин.)

  • Иса 40:25, 26 — Јехова е извор на сета енергија (ip-1 409-410, пас. 23-25)

  • Иса 40:27, 28 — Јехова е свесен какви тешкотии и неправди трпиме (ip-1 413, пас. 27)

  • Иса 40:29-31 — Јехова им дава сила на оние што имаат доверба во него (ip-1 413-415, пас. 29-31)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 38:17 — Во која смисла Јехова ги фрла нашите гревови зад грб? (w03 1/7 17, пас. 17)

  • Иса 42:3 — Како Исус го исполнил ова пророштво? (w15 15/2 8, пас. 13)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 40:6-17

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) lc. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) lc. Постави темел за следната посета.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) lv 38-39, пас. 6-7. Потруди се да допреш до срцето на интересентот.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ