Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

 ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ | ИСАИЈА 24-28

Јехова се грижи за своите слуги

Јехова се грижи за своите слуги

Како што еден добар домаќин им принесува вкусна храна на своите гости, така и Јехова ни дава изобилство духовна храна.

„Јехова над војските ќе им подготви на сите народи... гозба од избрани јадења“

25:6

  • Во библиски времиња, тоа што луѓето јаделе заедно покажувало дека се пријатели и дека се во добри односи

„Од избрани јадења полни со срцевина, од стасано вино, процедено“

  • Убавите јадења и квалитетното вино укажуваат на богатата духовна храна што ја добиваме од Јехова