Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

2-8 јануари

ИСАИЈА 24-28

2-8 јануари
 • Песна 12 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Јехова се грижи за своите слуги“: (10 мин.)

  • Иса 25:4, 5 — Јехова им нуди духовна заштита на сите што сакаат да му служат (ip-1 272, пас. 5)

  • Иса 25:6 — Јехова го исполнил своето ветување дека ќе обезбеди изобилство духовна храна (w16.05 24, пас. 4; ip-1 273, пас. 6-7)

  • Иса 25:7, 8 — Наскоро, гревот и смртта ќе бидат уништени засекогаш (w14 15/9 26, пас. 15; ip-273-274, пас. 8-9)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 26:15 — Како можеме да помогнеме во исполнувањето на овој стих? (w15 15/7 11, пас. 18)

  • Иса 26:20 — Што можеби претставуваат „собите“ од овој стих? (w13 15/3 23, пас. 15-16)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 28:1-13

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Подготви ги презентациите за овој месец: (15 мин.) Дискусија на темел на рубриката „Предлог-презентации“. Пушти ги видеоклиповите со презентациите. По секоја од нив дискутирајте за главните мисли. Во текот на јануари, објавителите може да му ја понудат и книгата Постои ли Творец кој се грижи за тебе? на некој што бара повеќе докази дека постои Творец. Поттикни ги објавителите да го користат видеоклипот Дали животот е Божје дело? во секоја можна прилика.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ