Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Нашиот живот и служба — работни листови  |  јануари 2017

16-22 јануари

ИСАИЈА 34-37

16-22 јануари
 • Песна 31 и молитва

 • Воведни зборови (3 мин. или помалку)

ОД РИЗНИЦАТА НА БОЖЈАТА РЕЧ

 • Верата на Езекија била наградена“: (10 мин.)

  • Иса 36:1, 4-10, 15, 18-20 — Асирците го исмевале Јехова и му се заканиле на неговиот народ (ip-1 386-388, пас. 7-14)

  • Иса 37:1, 2, 14-20 — Езекија имал доверба во Јехова (ip-1 389-391, пас. 15-17)

  • Иса 37:33-38 — Јехова го одбранил својот народ (ip-1 391-394, пас. 18-22)

 • Најди духовни бисери: (8 мин.)

  • Иса 35:8 — Што бил Патот на светоста и кој можел да оди по него? (w08 15/5 26, пас. 4; 27, пас. 1)

  • Иса 36:2, 3, 22 — Како Шевна дал добар пример со тоа што прифатил совет? (w07 15/1 8, пас. 6)

  • Што учам за Јехова од материјалот за читање од Библијата за оваа седмица?

  • Кои мисли од овој материјал можам да ги користам во разговор со луѓето во служба?

 • Читање на Библијата: (4 мин. или помалку) Иса 36:1-12

ДАЈ СЀ ОД СЕБЕ ВО СЛУЖБАТА

 • Прв разговор: (2 мин. или помалку) Мт 24:3, 7, 14. „Поучувај за вистината“. Постави темел за повторна посета.

 • Повторна посета: (4 мин. или помалку) 2Ти 3:1-5. „Поучувај за вистината“. Остави визит-картичка за JW.ORG.

 • Библиски курс: (6 мин. или помалку) bh 32, пас. 11-12. Покани го интересентот на состанок.

ДА ЖИВЕЕМЕ КАКО ХРИСТИЈАНИ

 • Песна 91

 • Јехова, во тебе имам доверба!“: (15 мин.) Прашања и одговори. На почетокот пушти го видеоклипот Јехова, во тебе имам доверба! — извадок.

 • Собраниско проучување на Библијата: (30 мин.) kr погл. 7, пас. 1-9

 • Повторување и најава за следниот состанок (3 мин.)

 • Песна 96 и молитва